Uzmanlardan altın uyarısı, yükseliş devam edecek

Birkaç gün öncesine kadar Fed’in 50 baz puanlık faiz artışı masaya yatırılırken ABD bankacılık bölümünden gelen iflas haberleriyle birlikte faizlerin tarafı soru işaretine dönüştü. ABD’de varlık sınıflandırmasında en büyük 16’ncı banka olan SVB’nin ifl ası piyasalardaki istikrarları altın lehine değiştirdi. Birçok banka payının gerilemesiyle finansal ekosisteme inancın sarsılması altını 1.930 dolara taşıdı.

1 haftada 120 dolar yükseldi

Altın boğaları, banka krizinin uzun vadeli ralliye yol açmasını umuyor. Altın, piyasadaki gerilim nedeniyle merkez bankalarının faiz planlarının değişmesi ve ortalarında Credit Suisse üzere devlerin de bulunduğu kimi banka paylarının sert bir biçimde gerilemesiyle 6 haftanın en yüksek düzeyine çıktı. 1 hafta içinde 120 dolar birden yükselerek 1.930 dolara dayanan ons altında haftalık çıkış yüzde 7’ye yaklaştı.

Yılsonuna kadar 50 puan indirim

Ekonomim’den Evrim Küçük’ün haberine nazaran; finansal piyasaları desteklemek için Fed’in faiz artışlarına son vermesi gündeme geldi. CME FedWatch aracına nazaran piyasalar, Fed’in 22 Mart’ta faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini yüzde 82 olarak görüyor. Merkez bankasının oranları değiştirmeme ihtimali de giderek artıyor. Beklentiler, piyasaların 50 baz puanlık bir faiz artırımı için yaklaşık yüzde 80 baht gördüğü geçen haftaya nazaran kıymetli ölçüde değişti. Daha ileriye bakıldığında, piyasalar yaz sonunda mümkün bir faiz indirimini fiyatlamaya başlıyor. Tahvil piyasalarındaki fiyatlamalar Fed’in yılsonuna kadar 50 baz puanlık faiz indirimine gidebileceği beklentisinin oluştuğuna işaret ediyor. Bu da altının artık yakıt deposunu doldurabileceği manasına geliyor. Fed’in mevcut para siyasetini aksine çevireceğine dair rastgele bir adım, bilhassa piyasa yüksek enfl asyonun denetim altına alındığından emin olmadan evvel gerçekleşirse, altın için muhtemelen daha uzun vadeli bir müspet olabilir.

Yılı 2.000 doların üzerinde kapatır

Ons altında fiyatlamalar 1.900- 1.930 düzeyinden devam ederken 1.905, 1.895 ve 1.880 düzeyleri kısa vadeli takviye bölgeleri olarak izleniyor. Üst istikametli fiyatlamalarda ise 1.940 ve 1.955 düzeyleri direnç pozisyonunda.

* Citigroup’tan 2023 için yeni bir altın varsayımı yapıldı. Amerikan finans kuruluşu altın fiyatı kestirimini yüzde 3,8 artırarak 1.900 dolar/ons düzeyine yükseltti.

* Natixis, ortalama fiyatı kestirimini ons başına 1.790 dolar olan birinci 2023 kestiriminden 1.830 dolara yükseltti.

* StoneX Metals, bu yıl ons altının yüzde 14 yükselerek yılı 2.000 doların üzerinde tamamlayacağını öngörüyor.

* ABN -Amro Group, bedelli metalin 2023’te ortalama 1.900 dolar/ons olacağını iddia ediyor.

* TD Securities ons altının yılın geri kalanında 1.925 doların üzerinde hareket edeceğini savunuyor.

* Wallet Investor, fiyatların 2023’ü 2000 doların üzerinde tamamlayacağını hesaplıyor. Kuruluş, algoritma tabanlı fiyat kestirim hizmeti veriyor.

Gram altında 1.175 önemli

Credit Suisse bankasında yaşanan likidite sorunu sonrası artan telaşlarla gram altın 1.182 direncini aştı. İsviçre Merkez Bankası’nın bu bankaya likidite sağlayacağını açıklamasıyla da geri çekilmeler görüldü. Geri çekilmenin devamında 1.164 ve 1.155 dayanak olarak izlenebilir. Üst istikametli süreçlerde ise 1.175 değerli bir direnç. Buranın üzerinde kalınması yükselişleri uzmanlara nazaran tetikleyebilir.

Roubini: Altın ve kısa vadeli tahvil alın

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini altın tavsiye etti. Roubini Macro Associates’in başkanı ve CEO’su Nouriel Roubini, uzun vadeli Hazine tahvillerinin, yatırımcıların riske karşı korunmak için izlemesi gereken inançlı liman olmadığını söylüyor. Bloomberg Surveillance’ta konuşan Roubini, “Geçen yıl inançlı bonolarınızda yüzde 20 kaybettiniz. Tahlil kısa vadeli Hazineler, altın ve başka bedelli metaller olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir