Akalın, öğretmenlerin sorunlarını TBMM’de gündeme taşıdı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın’ın öğretmenlerin yaşadığı ve karşılaştığı problemler ile ilgili TBMM’de bir konuşma yaparak öğretmenlerin problemlerine değindi.

Akalın’ın TBMM’de yaptığı konuşma şöyle;

“Sayın Lider, pahalı milletvekilleri; konuşmama bu salondaki tüm milletvekillerinin hemfikir olacağı bir cümleyle başlamak istiyorum: Evet, öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir lakin sanki öğretmenlerimize bu cümledeki kıymeti veriyor muyuz bir bakalım.

Ailesinde gereğince öğretmen olan bir öğretmen olarak üzülerek söylüyorum ki ülkemizde problemleri en çok olan mesleklerin başında öğretmenlik mesleği geliyor.

Bu üç dakikalık müddet içerisinde, maalesef, öğretmenlerimizin yalnızca bir kısım problemlerini lisana getirebileceğim.

Öğretmenlerimiz OECD ülkeleri ortasında en uzun çalışma saatlerine sahip olmalarına karşın en düşük maaş alan meslek kümesidir.

Öğretmenlerimizin birçoğu geçimlerini sağlamak için ek iş yapmak zorunda kalmakta ve üçte 2’si borçlanarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır.

Şu an konuştuğumuz teklif özel okullarda eğitim veren öğretmenlerimizin meselelerini ele alıyor olsa da öğretmenlerimizin yaşadığı problemler “özel” ve “kamu” diye ayrılmadan bütün öğretmenlerimizin sorunu hâline gelmiştir.

Öğretmenlerimizin yaşadıkları en temel özlük problemlerini sıralayacak olursak: Başta “ücretli”, “sözleşmeli” ve “kadrolu” ayrımıdır, maaşlarının ülkenin ekonomik kaidelerinin altında kalmasıdır, ek ders fiyatlarının saatlerinin yetersiz olmasıdır, 3600 ek göstergenin bütün öğretmenler tarafından alınamamasıdır, emekli ikramiyelerinin çalıştıkları mühlet içinde verdikleri emeği karşılayamıyor olmasıdır.

Hatırlarsınız, öğretmenlerimiz emekli olduğunda konut alıyorlardı; artık, maalesef, emekli ikramiyeleriyle ikinci el araç bile alamıyorlar.

Özellikle özel eğitim kurumlarında eğitim veren öğretmenlerimiz için kaideler daha zordur. Öğretmenlerimizin haklarını teslim eden özel eğitim kurumlarını tenzih ederek birçok özel eğitim kurumunda öğretmenlerimiz maalesef emekçi üzere görülmektedir.

Buna bağlı olarak özel eğitim kurumlarında öğretmenlerimiz minimum fiyat civarında fiyat almakta, özel kurslar da dâhil olmak üzere, çok çalışma saatlerine maruz kalmakta, yalnızca derslerle sonlu kalmayan eğitim dışı faaliyet beklentilerinin oluşması bir öbür kıymetli konudur.

Kişisel gelişimi için gerekli fırsatların sağlanmaması üzere hususlarda sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Değerli milletvekilleri, öğretmenlerimizin bu problemlerini çözmek için, bu Meclis çatısı altında problemlerin çözülmesi için elimizden geleni yapmalıyız; İYİ Parti olarak biz hazırız.

Meslektaşlarımın hak ettikleri kıymeti görmesi ve daha uygun çalışma şartlarına kavuşmaları için bu önergeye “evet” oyu vereceğimizi belirtir, Genel Kurulu hürmetle selamlarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir