Rapçi Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi hakkında sınır dışı kararı

Türkiye’de yaşayan İran asıllı rap müzik sanatkarı Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi hakkında, attığı birkaç tweet münasebet gösterilerek hudut dışı etme kararı alındığı açıklandı. Birçok rap müzik sanatkarının toplumsal medya hesabından paylaştığı açıklamada, “Uluslararası Koruma” kapsamında 7 yıldır Türkiye’de yaşayan Gazeranchi’nin 26 Nisan Çarşamba günü Göç Yönetimi tarafından görüşmeye çağırıldı ve birebir gün sebep gösterilmeksizin Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğünde nezaret altına alındığı belirtildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Ohash hakkında, attığı tweet’ler ve tweet’te yaşanılan olaylar nedeniyle, “kamu tertibini tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle haksız biçimde hudut dışı etme kararı alındı. Ohash 26.04.2023 tarihinden itibaren hudut dışı edilmek üzere nezaret altındadır. Ohash (Shahoo Gazeranchi) rastgele bir amaç göstermemiş ve berbat niyetli bir harekette bulunmamıştır. Mağduriyetine sebep olan olay hakkında özgürce fikir beyan etmek, yaşadığı süreci anlatmak her bireyin en doğal hakkıdır. Avukatlar sürecin takipçisidir. Karara itiraz edilerek, en yakın vakitte Ohash’ın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL: BU SAÇMALIĞA İTİRAZ EDİYORUZ

Gazeranchi hakkındaki karara birçok toplumsal medya kullanıcı reaksiyon gösterdi. Bahis hakkında paylaşım yapan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “12 yıl evvel 7 yaşında İran rejiminden kaçarak Türkiye’ye yerleşen ve Türkçe rap yapan Ohash’ı bir eleştirel tweet’i nedeniyle hudut dışı etmeye kalkmak saçmalıktır, kötülüktür, acizliktir. Bu saçmalığa itiraz ediyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Peşini bırakmayız” dedi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir