Kılıçdaroğlu: Tüm acılar bitecek; sevgiler çiçek açacak

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan nedeniyle Birgün Gazetesi’ne bir yazı kaleme aldı. CHP lideri, “Ahmet Telli’nin dizelerinden esinlenerek söylüyorum ki, ‘Bir şeyler var değişecek; bir şeyler var değiştirmemiz gereken’ ve gençlerle, bayanlarla birlikte değiştireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğl’nun “Tüm acılar bitecek; sevgiler çiçek açacak” başlıklı yazısı şöyle:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerî, siyasi, toplumsal ve kültürel zaferleri ile kendisini bu zaferlere ulaştıran azim ve kararlılığının nişanesi olan iki resmî bayramı arka arda kutluyoruz. Bu bayramların birincisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; ikincisi de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı.

Atatürk’ün, 23 Nisan’ı çocuklarla, 19 Mayıs’ı da gençlerle özdeşleştirmiş olmasının özel bir manası var. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini temsil eden iki farklı yaş kümesine yönelik, Atatürk’ün inancını tabir ediyor bu özdeşleştirme. Bir öteki anlatımla; Cumhuriyeti kuran iradenin, Cumhuriyeti yükseltecek ve yaşatacak olan nesle yüklediği sorumluluğu anımsatıyor.

Peki, Cumhuriyetimizin 100. Yılında çocuklarımız ve gençlerimiz Atatürk’ün kendilerine duyduğu inancı ve omuzlarına yüklediği sorumluluğu nasıl yerine getirebilirler? Atatürk, bu sorunun karşılığını da veriyor: Fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür çocuklar, gençler sayesinde.

Önümüzdeki seçimler bu manada büyük bir değer taşıyor. 23 Nisan’dan sonra ve 19 Mayıs’tan evvel gerçekleşecek 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri bu haliyle, yalnızca bir iktidar değişiminin değil tıpkı vakitte bir anlayış değişiminin de miladıdır. Seçimlerle birlikte, çocuklarımızın ve gençlerimizin özgürlüğünü savunan Millet İttifakı iradesi iktidara gelecek. Bize oy vermeyenlerin de memnun ve huzurlu olacağı yeni bir geleceğin kapısı aralanacak.

Bu yeni gelecekte, çocuklarımız ve gençlerimiz kadar ülkemizin her bir vatandaşının da fikir, irfan ve vicdan özgürlüğü teminat altına alınmış olacak. Her bir vatandaşımızın huzurunu, iktisadi zenginleşmesini, hayatın her alanında adaletin tesis edilmesini, daima birlikte üretmeyi ve hakça bölüşmeyi, kardeşçe ve barış içinde yaşamasını savunanlar işbaşı yapacak; ülkemize tekrar baharlar gelecek.

Bu bağlamda, ‘Tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği’ söylemi yalnızca çocuklarımızın tok olma halini kapsamıyor. Bu telaffuz, tek bir çocuğunu, tek bir vatandaşını dahi yatağa aç yatırmayacak olan bir cumhuriyet tahayyülüdür. Bu cumhuriyet tahayyülü, şahsen Mustafa Kemal Atatürk’ün uygulamalarıyla benliğimize nakşedilmiştir. Atatürk, ‘Cumhuriyet özellikle kimsesizlerin kimsesidir’ der. Millet İttifakı bu ülküye uygun olarak kimsesizlerin yanındadır. Hayatın her alanında, her kim kendisini kimsesiz hissediyorsa, Millet İttifakı yanındadır. Haliyle kimin yanındaysak, yanında olduğumuzun kimsesizliğini ortadan kaldırmış da olacağız.

Kendini erkek hâkim şiddetine karşı kimsesiz hisseden bayanların yanında olacağız; kendilerine şiddet, taciz, istismar, ayrımcılık hedefiyle uzanan tüm elleri kıracağız.

Uyuşturucu baronlarının pençesine düşmüş çocuklarından kaynaklı kendini kimsesiz hisseden kim varsa yanında olacağız; yeraltı kabahat örgütlerini ortadan kaldıracağız.

Özgürlükleri elinden alınan, işsizliğe mahkûm edilen ve Türkiye’de yaşama dair umutlarını kaybeden kimsesizleşmiş gençlerin yanında olacağız; yaşama sevinçlerini birlikte geri alacağız.

İşvereni karşısında kendisini garantisiz, kimsesiz hisseden çalışanlarımızın yanında olacağız; ömrün her alanında örgütlülüğün önündeki tüm pürüzleri ortadan kaldıracağız.

Tarlalarıyla baş başa bırakılan, borçlandırılan, eserine hak ettiği kıymeti verilmeyen çiftçimizin kimsesizliğini gidereceğiz; çiftçileri tekrar üretim gücümüzün öncüleri ortasına sokacağız.

Beşli çete ve bu çeteyle bağlantılı güç odaklarının karşısında yalnız bırakılan sanayicimizin, işinsanlarımızın yanında olacağız; ülke endüstrisini katma bedeli yüksek eser ürütme amacıyla yine planlayarak ayağa kaldıracağız.

Terör örgütlerine karşı amansız vereceğimiz gayrete ek olarak tüm şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin de kimsesizliğini büsbütün ortadan kaldıracağız.

Özetle her kim kendisini mevcut siyasi iktidarın uygulamalarının sonucu olarak yalnız, çaresiz ve kimsesiz hissediyorsa hak, hukuk ve adalet unsurları çerçevesinde yanlarında olacağız.

Yanlarında hayli kimsesizlerimiz azalacak ve nihayetinde ülkemizde toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olarak tek bir kimsesiz dahi kalmayacak. Herkesin acılarını paylaşacak; acıları paylaştıkça azaltacak, mutluluklarımızı paylaştıkça çoğaltacağız.

Ahmet Telli’nin dizelerinden esinlenerek söylüyorum ki, ‘Bir şeyler var değişecek; bir şeyler var değiştirmemiz gereken’ ve gençlerle, bayanlarla birlikte değiştireceğiz. Yarınlarımızın gençleri çocuklarımız için, birlikte başaracağız; ‘Tüm acılar bitecek; sevgiler çiçek açacak,’ kimsenin kuşkusu olmasın.

14 Mayıs’tan 5 gün sonra, 19 Mayıs 2023’te; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın ismine de uygun olarak ülkemizin meydanlarında özgürce müziklerini söyleyecek gençlerle buluşmak üzere şimdilik hoşça kalın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir