Kapıkule’de 32 kaçak yavru piton yakalandı

Kapıkule Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan İ.K.’nin kullandığı TIR’da gümrük koruma grupları arama yaptı. TIR’ın dorse kısmında bez bir çanta içerisindeki ince bayan çoraplarına konulmuş, dört tanesi ölmüş, toplam 32 piton yılanı ele geçirildi.

Kapıkule Gümrük Kapısı’na, Almanya’dan gelen TIR gümrük süreçlerinin tamamlanmasının akabinde standart depo denetim noktasında grupların kuşkusu üzerine ayrıntılı olarak incelemeye alındı. Araç incelenirken şoförün huzursuz halleri grupların dikkatini çekti. Araç cazibeli kısmında bulunan bez bir çanta açıldığında içerisinde siyah çoraplara konulmuş vaziyette uyuşturulmuş canlı piton cinsi yavru yılanlar tespit edildi. Şoför İ.K. ile yanındaki F.Ç. gözaltına alındı.

Ekiplerin yürüttüğü soruşturma çerçevesinde TIR şoförü İ.K. yavru pitonları Almanya’da bir fuardan aldığını ve beslemek için ülkeye getirdiğini söyledi. Yavru pitonlar takımlar tarafından muhafazaya alınması için Edirne Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Vilayet Şube Müdürlüğüne teslim edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir