Ege’de “Demokrasi Kültürü” konuşuldu


Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ile  EÜ Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi(EGEMM) işbirliğinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “Demokrasi Kültürü” konulu konferans düzenlendi. EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, EGEMM Müdürü ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Sağlık Bilimleri Fakültesi yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı, EÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü öğretim görevlisi Oktay Çanaklı verdi.

Konferans öncesi açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Bugün çok önemli bir konuda milli birliğimiz ve demokrasi kültürünü tartışmak hepimiz için son derece kıymetli olacak. Demokrasiyi anlamak bu kültürü kendi içimizde özümsemek çok önemli. Bu bağlamda bugünkü konferansımızda Oktay Çanaklı hocamız bize değerli bilgiler aktaracak. Hocamıza katkıları için çok teşekkür ederim” dedi.

Öğretim Görevlisi Oktay Çanaklı, sunumunda demokrasi kavramının tanımına, kültür içindeki konumlandırılmasına, çağdaş toplumlarda demokrasi kavramının gerekliliğine, darbe ve demokrasi ilişkisine değindi. Öğretim görevlisi Çanaklı, “Demokrasi deyince akla genelde seçimler, seçme seçilme hakkı, siyasal partiler geliyor. Demokrasi sadece seçim ya da sandık gibi kavramlardan ibaret değildir. Demokrasi dinamik, sürekli gelişen bir kavramdır. Demokrasinin tarihçesine baktığımızda ilk ortaya çıktığı günden beri sürekli gelişen dinamik bir yapı içinde olmuştur. Bu yapıda özellikle halk kelimesi merkezi bir konuma sahiptir. Demokrasi halkın yönetimi demektir. Halka ait olan egemenlik, hâkimiyet kavramları yönetimde dolaylı ya dolaysız olarak gelecek ile ilgili karar mekanizmalarında aktif bir şekilde yer almaktadır. Böylesi bir kavramda halkın tercihleri vereceği kararlar demokrasinin şekillenmesinde önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

Demokrasinin kültür kavramı içinde konumlanmasından bahseden Çanaklı, “Demokratik kültür, belirli bir kültür düzeyine erişmiş toplumlarda sosyal, hukuk devleti kapsamında tarafsızlık ve bağımsızlık düşüncesini savunanların gösterdikleri tutum ve davranışlar olarak ifade edilebilir. Demokratik kültürün belirmesi için önce sistemin bireylere imkan veren bireyler, engellemeyen düşünce ve hareket sahasını kısıtlamayan bir yapıda olması gerekmektedir. Demokratik kültürün oluşması için toplumda demokrasiye inancın bulunması da önemlidir. Kişisel çıkarlara karşı toplumsal çıkarların esas alınması gerekiyor. Dolayısıyla bu noktada darbelerin demokrasi kültüründe yeri yoktur” diye konuştu.

Konferans sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin tarafından Öğretim Görevlisi Oktay Çanaklı’ya “Teşekkür Belgesi” verildi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir