CHP’li Emecan: ‘Emniyet Teşkilatı, Soylu’nun şahsi çalışmalarına hizmet edemez’

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, “siber uzman olarak taşeron personel statüsünden daimi takıma geçirilen bilişim uzmanlarının, hata ve suçluyla çaba ve halkın güvenliğini sağlamak yerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şahsi ve siyasi gayelerini yerine getirmek için görevlendirildiği istikametindeki savları TBMM gündemine getirdi.

Konuyla ilgili önemli argümanlar olduğunu belirten Emecan, “2016 yılında Emniyet teşkilatındaki muhtaçlık üzerine üç yıl çalışmaları şartıyla 500 siber cürümlerle çaba uzmanının işe başlatılmasının önü açılmış, bu uzmanların bir kısmının Ankara’da Siber Kabahatlerle Gayret Dairesi’nde, kalanların vilayet emniyet müdürlüklerinin gereksinimlerine nazaran ülke genelinde çalışmaları planlanmıştır. 2017”de tamamlanan hizmet alım ihaleleri sonucunda uzman olarak işe alınacaklar belirlenmiş ve 500 kişilik liste oluşturulmuştur. Taşeron çalışanların takıma geçirilmeleri sürecinde bu 500 kişinin de takımlı olması gündeme gelmiş ve takıma geçirilecek bireylerin belirlenmesi için Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir çalışma takımı oluşturulmuştur. Bu çalışma grubu kişi listesini belirlemek üzereyken mevcut kişi listesi birdenbire değiştirilmiş ve grup çalışmalarına son vermiştir. Bunun üzerine yeni bir kurul kurulmuş ve 496 sivil siber hatalarla gayret uzmanı bir gecede daimi takıma geçirilmiştir. Takıma geçirilen şahıslar liyakat tarzına bakılmaksızın ferdî yakınlık üzerine işe alınmış ve üstelik listeler değiştirilmiş, kadrolaşmanın önünü açmayan bireyler de bizzat İçişleri Bakanı tarafından cezalandırılmışlardır. Bu savların bir an evvel aydınlatılması gerekmektedir” dedi.

Emine Gülizar Emecan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  • Emniyet içerisinde oluşturulan birinci çalışma grubunun çalışmaları sırasında Emniyet’ten bakanlığa gönderilen listenin bakanlıkta değiştirildikten sonra tekrar Emniyet’e gönderildiği argümanları gerçeği yansıtmakta mıdır? Tezler gerçek ise listenin değiştirilme münasebeti nedir? Listeyi kim hangi münasebet ile değiştirmiştir?
  • Söz konusu bireylerin takıma geçirilmesi müddetinde “olumsuz” sonuca varan birinci çalışma grubundaki beş üyenin de Ankara dışına tayin edildikleri ve tayinle birlikte kelam konusu beş polis müdürüne almaları gereken 1. sınıf emniyet müdürlüğü rütbesi terfilerinin verilmediği hakikat mudur? Talimatlarınız doğrultusunda hareket eden ve takım alımını gerçekleştiren kurul üyelerinin terfi ettirildikleri gerçeği yansıtmakta mıdır?
  • Söz konusu siber kabahatlerle çaba ünitesinin tam olarak misyon tarifi nedir? Bu ünite şahsınızın özel işleri için kullanılmakta mıdır?
  • Bu ünitedeki bireylerin toplumsal medya mecralarında “bot hesaplar üzerinden” tarafınız lehine ve siyasi rakipleriniz aleyhine çalışma yürüttüğü tezleri gerçeği yansıtmakta mıdır?
  • İçişleri Bakanı olarak teşkilat içerisinde vazife yapacak bu türlü bir yapılanmaya muhtaçlık duymanızın münasebeti nedir?
  • KPSS ile alım yapılan ve devletin en kıymetli ünitelerinden biri olan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 3 yıl çalışmak üzere misyona başlatılmasına karşın bir gecede daimi takıma geçirilerek şahsî isteklerle alım yapılması hakkında Bakanlığınızın açıklaması nedir?
  • Daimi takıma geçirilen bu şahısların tarafınıza yakın şahıslar olduğu ve daha evvelden de bu bireylerle çalıştığınız yanlışsız mudur? Değiştirilen listede daha evvel çalıştığınız bireyler var mıdır?
  • Söz konusu bu bireylerin içerisinde bilişim uzmanı olan kaç kişi vardır? Takıma alınan bireyler ortasında akrabanız olan kişi ya da bireyler mevcut mudur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir