Bakan Yumaklı: Planlı üretimde takvim işlemeye başladı

Bakan Yumaklı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda 81 ilin tarım ve orman müdürleri ile bir ortaya geldi. Bakan yardımcıları ve genel müdürlerin de katıldığı toplantıda konuşan Bakan Yumaklı, dünyada stratejik ehemmiyete sahip tarım kesiminin ülke için büyük bir ekonomik potansiyel barındırdığını belirtti. Tarımın besin üretimi, besin arz güvenliği ve ekonomik büyüme açısından kritik bir kesim olduğuna işaret eden Bakan Yumaklı, “Dünyanın en kıymetli gündemi haline gelen tarım bölümünün, hem planlanması hem de idaresi için yeni bir yaklaşım gerekiyor. Bizler de hem sizlerle hem de ilgili paydaşlarımızla bunu sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

‘DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK’

Bakan Yumaklı, iklim krizi, salgın hastalıklar, savaşlar ve nüfus artışının besine olan talebi beraberinde getirdiğini vurgulayarak, muhtemel risklere karşı Türkiye’nin ziraî üretim altyapısının daha da güçlendirilmesinin kıymetine değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 yılının ‘Türkiye Yüzyılı’ ilan edildiğini hatırlatan Yumaklı, Türkiye Yüzyılı’nda başta tarım ve orman dalı olmak üzere birçok dalda daha fazla kelam sahibi olmayı hedeflediklerini belirtti.

Son 21 yılda yapılan çalışmaların ileriye taşınması için yasal düzenlemelere muhtaçlık duyulduğunun altını çizen Bakan Yumaklı, “9 kanundaki 39 hususta düzenlemeyi içeren ve 5 Nisan’da yayımlanan 7442 sayılı kanun değişikliği ile tarım ve orman alanında bir ihtilal gerçekleştirdik. Böylelikle ekilemeyen toprakların üretime kazandırılması, ziraî üretim yapılan tüm alanların kayıt altına alınması, suya nazaran tarım yapılması ve kontratlı üretimin yaygınlaştırılması üzere düzenlemeleri kapsayan planlı üretime geçmeyi hedefledik. Bakanlığımızın merkez ünitesinde ziraî üretimin planlanması ile ilgili çalışmalar yapıldı. Yönetmelik taslağı bölüm paydaşlarının görüşlerine sunuldu. Artık bir takvim işlemeye başladı” diye konuştu.

Bakan Yumaklı’nın açıkladığı takvim çerçevesinde bölgelerde bir dizi toplantı gerçekleştirilecek. İlgili kamu kurumları, özel bölüm, tarım dalında faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları, birlikler, odalar, dernekler ve üniversitelerin de görüşlerinin alınacağı toplantıların akabinde Ziraî Üretim Planlanması Hakkında Yönetmeliğin hazır hale getirilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir